Liutauras Gudžinskas. Ką daryti, kad mūsų moksleivių pasiekimai reikšmingai pagerėtų?

Liutauras Gudžinskas. Ką daryti, kad mūsų moksleivių pasiekimai reikšmingai pagerėtų?

Lyginant su kitomis išsivysčiusiomis šalimis, Lietuvos mokinių pasiekimai yra nepakankami. Remiantis 2018 metų PISA tyrimo duomenimis, Lietuvoje net apie ketvirtadalį 15 - mečių moksleivių pasižymi prastais matematikos, gamtos mokslų ir skaitymo įgūdžiais. Tyrimas parodė, kad esame 18-20 vietoje Europos Sąjungoje. Visgi, valdantieji pertvarkas tik imitavo, tad nenuostabu, kad šiemet net trečdalis moksleivių neišlaikė matematikos egzamino. Rugsėjį daugelis mokyklų pasitiko nežinioje. Kaip vyks mokymo procesas, kaip bus apsaugoti mokytojai, kas mokyklas aprūpins apsaugos priemonėmis ir kompiuteriais? Tai rodo, kad pertvarkų, lemsiančių geresnius vaikų rezultatus, iš šios valdžios laukti nebeverta. Ką darysime, kad mūsų moksleivių pasiekimai reikšmingai pagerėtų?

Socialdemokratai įsipareigoja padidinti finansavimą ikimokykliniam ir pradiniam ugdymui iki 2 proc. BVP.

Neapsiribosime tik tuščiomis deklaracijomis, kad mokytojas kada nors bus prestižinė profesija. Tyrimai rodo, kad ikimokyklinis ir pradinis ugdymas vaidina lemtingą vaidmenį moksleivio tolesniame ugdyme ir rezultatuose. Juk būtent pradinėje mokykloje įtvirtinami rašymo ir skaičiavimo pagrindai, vaikai išmoksta disciplinos ir mokymosi įgūdžių. Tai turėtų žinoti kiekvienas švietimo ekspertas ar klerkas. Šiaurės šalys skiria beveik dvigubai daugiau pinigų pradiniam ir ikimokykliniam ugdymui, nei viduriniam. Mes gi, viską darome atvirkščiai: 1,7 proc. BVP viduriniam ugdymui ir vos 0,9 proc. BVP pradiniam ir ikimokykliniam ugdymui. ES mažesnį nuošimtį pastarosioms sritims skiria tik Bulgarija ir Rumunija.

Reanimuodami mūsų švietimo sistemą dviračio neieškosime. Socialdemokratai įsipareigoja padidinti finansavimą ikimokykliniam ir pradiniam ugdymui iki 2 proc. BVP.

Liutauras Gudžinskas yra LSDP tarybos narys, VU TSPMI docentas, kandidatas Antakalnio vienmandatėje rinkimų apygardoje, LSDP sąraše Nr. 55

Close