A. Kontrimienė. Neįgaliam žmogui nereikia gailesčio

A. Kontrimienė. Neįgaliam žmogui nereikia gailesčio

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Sveikatos komiteto pirmininkės Auksės Kontrimienės iniciatyva suorganizuota apvalaus stalo diskusija su Vilniaus miesto gydymo įstaigų vadovais. Į diskusiją pakviesti Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Antakalnio, Naujosios Vilnios,  Karoliniškių, Naujininkų, Šeškinės,  Lazdynų poliklinikų, M. Marcinkevičiaus,  Šv. Roko ligoninių bei Centro poliklinikos vadovai,  žmonių su negalia organizacijų atstovai.

Kaip sakė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ginta Žemaitytė, daugelis problemų priklauso nuo to, kokią negalią pacientas turi. Pasak, G. Žemaitytės pagrindinės problemos, su kuriomis neįgalieji susiduria atvykę į gydymo įstaigas, yra parkavimasis ir privažiavimas prie poliklinikų. Aikštelėse yra pastatyti kelio ženklai, nurodantys parkavimosi vietą neįgaliesiems, tačiau dažnai  aikštelė būna per siaura ir žmogus negali išlipti iš automobilio. Pačiose poliklinikose  registratūros langeliai įrengti per aukštai, kai kurių kabinetų durys per siauros. Judėjimo negalią turintiems asmenis nepritaikyti rentgeno aparatai,  sunku iš vežimėlio persėsti į odontologo kėdę, todėl reikalinga atitinkamo personalo pagalba ir t.t.

LŽSPA prezidentas Edmundas Buklys paminėjo  personalo kompetencijos stoką, ne visada mandagų elgesį su negalią turinčiais žmonėmis.

Bendrijos ,,Vilniaus Viltis“ pirmininkės Birutės Šapolienės nuomone, ypatingai sunku asmenims, turintiems artimąjį su proto negalia,  apsilankymai poliklinikoje jiems  tampa tikru išbandymu.  B. Šapolienė siūlė visose poliklinikose įrengti ankstyvosios reabilitacijos centrus, kuriuose dirbtų įvairių sričių specialistai, ten nuo pat pradžių būtų užsiimama proto negalią turinčiais pacientais, užtikrinant tam tikrą pažangą vėlesniame asmens amžiuje.

Ligoninių ir poliklinikų vadovai apsikeitė nuomonėmis apie jų vadovaujamų įstaigų infrastruktūrą, teikiamas paslaugas ir problemas.

„Bendraudami su neįgaliu žmogumi nepamirškime, kad jam nereikia gailesčio. Svarbu pastebėti žmogaus sugebėjimus ir asmenybę, o tik po to – jo negalią. Išmokti tinkamai bendrauti ir padėti šiems žmonėms yra jūsų pareiga“, – sakė A. Kontrimienė.

Sveikatos komiteto pirmininkė A. Kontrimienė pakvietė vadovus kreiptis į miesto savivaldybės tarybos Sveikatos komitetą raštu, nurodant konkrečias problemas. A. Kontrimienė patikino, kad komiteto nariai dės visas pastangas spręsdami paslaugų prieinamumo klausimus.

 

Close