A. Valionis: turiu planą parašyti dar vieną knygą

A. Valionis: turiu planą parašyti dar vieną knygą

Kovo 12 dieną Vilniaus miesto savivaldybės salėje susirinkusiųjų vilniečių laukė neeilinis susitikimas. Pristatyta buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministro, diplomato Antano Valionio knyga „Politikos sūpuoklės. Diplomatijos patirtys ir užkulisiai“. Ilgą diplomato kelią nuėjusį politiką kalbino kultūros antropologas, LRT žurnalistas, laidų vedėjas Virginijus Savukynas.

Paklaustas, ar neišsigando politologų reakcijos ir dabar nesigaili, kad išleido šią knygą, A.Valionis juokavo, kad reakcija padėjo suaktyvinti perkamumą.

Anot politiko „Politikos sūpuoklės“ nėra diplomatijos vadovėlis, o labiau praktinis istorijų rinkinys, galimybė įvertinti ir pajausti kaip keitėsi Lietuvos diplomatija, kuo gyvenome ir kokią Lietuvą bei pasaulį kursime ateityje. Ji skirta žmonėms, kurie nori suprasti, kaip iš esmės vyksta diplomatinis procesas.

Diplomatijos esmė yra kompromisas, diplomatas yra derybininkas, jis turi būti lankstus, išsilavinęs ir gerai pasiruošęs. A.Valionis davė ir praktinį derybų pavyzdį. „Į vestuves susirenka įvairaus amžiaus ir interesų žmonės. Įtraukti juos į veiksmą, pasiekti, kad visi būtų patenkinti, reikalingas lyderis, šiuo atveju, vestuvių vedėjas, kuris naudodamasis iškalbos galia, sujungia vestuvių dalyvius, ieškodamas kompromisų. Derybose visada galima surasti tokį būdą“,-sakė A.Valionis.

Diplomatas prisiminė įsimintiniausius savo biografijos metus, kai nuo 2000 metų ėjo užsienio reikalų ministro pareigas, Lietuvai svarbiausią ir įdomiausias derybų ir pokalbių su ES ir NATO etapą.

Autorius atskleidė, kad įdomiausi knygoje yra gal aprašyti lemiami momentai, tokie kaip 2002 metų lapkričio susitikimas Prahoje, kai Lietuva pakviesta į NATO, taip pat 2002 metų gruodžio mėnesio vizitas į Kopenhagą, derybos su ES, 2003 metų pavasaris, kai Atėnuose pasirašyta ES stojimo sutartis.

Pasak A.Valionio, dabar yra gera proga iš tikrųjų permąstyti daugelį dalykų ir grįžti prie normalių santykių su tais, kurių interesai yra tokie kaip mūsų, kurių pavojai didele dalimi yra tokie patys.

Susitikimas su A.Valioniu buvo kupinas humoro bei ironijos. Politikas atvirai pasakojo, ką regėjo savo akimis, atskleidė vidaus politikos intrigas, šalies interesams žalą dariusias kai kurių politikų asmenines ambicijas, kalbėjimo ir tylėjimo galią.

„Kalbėti mokame ir galime visi. O patylėti gali tik protingi ir gudrūs žmonės“, - sakė buvęs užsienio reikalų ministras.

Autorius neslėpė, kad mintyse turi planą parašyti dar vieną knygą. „Jau žinau ir knygos pavadinimą. Jo ieškokite paskutinėse „Politikos sūpuoklių“ eilutėse“, - neslėpė intrigos ilgametis diplomatas.

Algimanto Jeleniausko nuotraukos čia

 

Close