Ar mums reikia kultūros kanalo?

Ar mums reikia kultūros kanalo?

Vykdant LRT pertvarką, kultūros institucijos, visuomenininkai sunerimo dėl kanalo LRT KULTŪRA likimo, pavadinimo keitimo tikslingumo, žiūrimumo ir daugelio kitų aspektų.

Po birželio 19 d. LRT Tarybos posėdžio visuomenę pasiekė vilčių teikiančios žinios dėl naujų šviečiamųjų ir pramoginių LRT projektų. Žinoma, esmė ne pavadinime, o turinyje. Tačiau visų kūrybinių projektų – knygų, spektaklių, filmų, netgi pasakų pavadinimuose glūdi labai svarbi žinia, apibūdinanti turinį. Todėl diskutuokime apie turinį, siūlykime, kad jis domintų tiek intelektualus, tiek visą visuomenę, regionų gyventojus, jaunimą ir senjorus, kaimų ir miestelių žmones.

Viltingai nuteikia ketinimai išleisti į eterį naują muzikinį ciklą „Poetų dainos“, transliuoti kasdienes „Kultūros žinias“. Tačiau keistai nustebino LRT generalinės direktorės pavaduotojo G. Oganausko teiginys, kad dalies auditorijos manymu, pavadinimas KULTŪRA yra elitinis ir dėl to jį būtina keisti. KULTŪRA yra kasdienis mūsų gyvenimo žodis. Todėl keiskime turinį. Juk ir šiandien net mažiausių miestelių gyventojai laukia Juozo Budraičio vedamos laidos apie žymius kultūros ir istorijos žmones, datas, faktus. Ir ateityje neturėtų sumenkti svarba laidų apie kaimų ir miestelių šviesulius, kultūros istorijos ištakas, skatinančias kurti šiuolaikinio kaimo tautodailininkus, įkvepiančias menininkus profesionalus.

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatyme numatyta, kad LRT privalo rinkti ir skelbti informaciją apie Lietuvą ir pasaulį, supažindinti visuomenę su Europos ir pasaulio kultūros įvairove bei šiuolaikinės civilizacijos pagrindais, stiprinti Lietuvos Respublikos nepriklausomybę ir demokratiją, kurti, puoselėti ir saugoti nacionalinės kultūros vertybes, ugdyti toleranciją ir humanizmą, bendradarbiavimo, mąstymo ir kalbos kultūrą, stiprinti visuomenės moralę ir pilietiškumą, ugdyti šalies ekologinę kultūrą. LRT programose privalu garantuoti temų ir žanrų įvairovę, laidos turi aprėpti visus visuomenės sluoksnius, skirtos įvairių tautybių,  amžiaus ir įsitikinimų žmonėms.

Kultūra – be galo plati sąvoka. Ji apima ypatingą žmonių veiklą – meną, tikėjimą, moralę, papročius, tradicijas, individualius ir visuomeninius gebėjimus ir t.t. Todėl LRT KULTŪROS kūrėjams linkėtume naujų idėjų ir racionalaus tęstinumo, o vadovybei – suvokimo apie įvairių visuomenės sluoksnių atstovų dvasines reikmes, planuojamose TV programose daugiau dėmesio skirti kultūros ir meno būklei šalies regionuose, menininkų būčiai, jų kūrybai ir problemoms.

Kviečiu bičiulius, kuriančius ir dirbančius kultūros baruose įvairiose Lietuvos vietose diskutuoti šia aktualia tema.

Renė Jakubėnaitė, LSDP Kultūros komiteto pirmininkė

 

Close