Arvydas Survila, Brigita Žuromskaitė. Lietuva tarp saugiausių atostogų krypčių

Arvydas Survila, Brigita Žuromskaitė. Lietuva tarp saugiausių atostogų krypčių

Turizmas jau seniai tapo neatskiriama žmonių gyvenimo dalimi, tačiau pastebima, kad keičiasi ir turistų požiūris į jų pačių saugumą turistinių kelionių, atostogų metu. Pastaruoju metu turistams vis didesnę svarbą įgyja saugaus buvimo šalyje, į kurią norima keliauti, klausimas, nes pasaulyje patiriama daug nelaimių, įskaitant teroristinius išpuolius. Ne visada turistai buvo tiesioginiais teroristų taikiniais.

Tačiau teroristinės grupuotės pastebėjo, kad kuomet jų atakų aukomis tampa užsienio turistai, tai šis faktas sulaukia didesnio žiniasklaidos dėmesio. Taip pat turistų grupės yra gan lengvas taikinys (skiriasi išvaizda, apranga, kalba bei elgesiu), nereikalaujantis didelių finansinių išlaidų. Turistai daugiausiai laiko praleidžia turistinėse zonose (viešbučiai, restoranai, lankytini objektai), todėl juos „lengva“ pasiekti.

Pavojingos šalies įvaizdis atgraso turistus nuo tam tikrų šalių lankymo bei tai neigiamai veikia pajamas gaunamas iš turizmo. Turistai, siekdami išsaugoti savo saugumą, atsisako vykti „nesaugia“ kryptimi. 2016 m. spalio m. International SOS ir IpsosMori(2016) vykdė tarptautinę su turizmo verslu susijusių žmonių apklausą. Joje dalyvavo 1119 respondentų iš 75 šalių. 80% respondentų teigė, kad jiems teko keisti savo kelionių krypčių pardavimus, iš jų 51% darė tai dėl terorizmo grėsmės.

Kaip skelbia Ekonomikos ir taikos institutas (Institute for Economics and Peace)septyniasdešimt septyniose pasaulio šalyse bent vienas žmogus žuvo dėl teroro atakos per praeitus netus, o didžiausias pavojus patirti teroro atakas šiuo metu yra tokiose šalyse: Irakas, Afganistanas, Nigerija, Sirija, Pakistanas, Jemenas, Somalis, Indija, Turkija, Libija, Egiptas, Filipinai, Kongo Demokratinė Respublika, Pietų Sudanas, Kamerūnas, Tailandas, Ukraina, Sudanas, Centrinė Afrikos Respublika, Nigeris (žr. 1 pav.).Be to Desivilya, Teitler-Regev, Shahrabani 2015 metais atliktas tyrimas parodė (tyrimo objektu tapo jauni turistai iš Izraelio ir Lenkijos), kad turistai kilę iš nesaugių regionų geriau supranta potencialia grėsmes bei jų pasekmes negu turistai iš saugių regionų.

Šiuo metu ir ateityje vis labiau turistai teiks pirmenybę „saugiems“ turizmo regionams. Reikia pastebėti, kad turistų vertinime pasireiškia taip vadinamas generalizacijos efektas, kai teroristiniai įvykiai viename turizmo regione, turi įtakos kaimyniniams regionams. Dažnai turistai tapatina valstybes ir negeba diferencijuoti, kuri valstybė saugi tame regione, o kuri ne.

Tas pats Ekonomikos ir taikos institutas taip pat pateikia sąrašą pasaulio šalių, kuriose niekada neįvyko teroro aktas ir jų terorizmo indeksas lygus 0: Beninas, Botsvana, Kosta Rika, Kuba, Eritrėja, Gabonas, Gambija, Latvija, Lietuva, Mongolija, Mauritanija, Namibija, Norvegija, Omanas, Papua Naujoji Gvinėja, Šiaurės Korėja, Portugalija, Rumunija, Singapūras, Salvadoras, Slovėnija, Svazilandas, Togas, Vietnamas, Zambija. Lietuva šiuo aspektu niekada nepaliko saugiausių terorizmo prasme šalių sąrašo.

Reikia pasidžiaugti, kad  Lietuva kasmet sulaukia didesnio atvykstančių turistų skaičiaus iš kitų šalių. Šalies gyventojų kelionių su viena ir daugiau nakvynių skaičius 2017 m. ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2016 m. ketvirčiu, padidėjo 0,4 proc. (2017 m. IV ketv. – 477,0 tūkst. kelionių, 2016 m. IV ketv. – 475,1 tūkst.), vienadienių kelionių skaičius padidėjo 1,9 proc. (2017 m. IV ketv. – 3,0 mln. kelionių, 2016 m. IV ketv. – 2,9 mln.), remdamasis išankstiniais duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas.

 

2018 m. birželio 1 d., portalas „Regionų naujienos“.

 

Close