D. Šakalienė: gavome pamoką, kad gali būti užgrobtas bet kuris orlaivis bet kurio skrydžio metu

D. Šakalienė: gavome pamoką, kad gali būti užgrobtas bet kuris orlaivis bet kurio skrydžio metu

Pirmadienį, po uždaro bendro Užsienio reikalų bei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetų (NSGK) posėdžio, kuriame aptartas prievartinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas Minske ir opozicijos atstovo, žurnalisto Romano Protasevičiaus, skridusio lėktuvu, suėmimas, NSGK narė Dovilė Šakalienė teigia, kad jei kas turėjo abejonių dėl Aliaksandro Lukašenkos režimo pavojingumo – jos neabejotinai išsklaidytos.

„Viena, Baltarusijos oro erdvė nėra saugi tarptautinei aviacijai ir mes turime imtis visų priemonių apsaugoti civilinius skrydžius bei apsisaugoti nuo Baltarusijos, galimai kartu su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, vykdomų specialiųjų operacijų, kurios yra nukreiptos prieš demokratinių valstybių piliečius arba tos pačios Baltarusijos piliečius, siekiančius demokratijos savo šalyje.

Be abejo, labai svarbu imtis visų įmanomų priemonių siekiant išgelbėti žurnalistą R. Protasevičių ir jo draugę Sofiją Sapiegą, Vilniuje veikiančio Europos humanitarinio universiteto studentę. Jų išlaisvinimas turėtų būti prioritetas“, - kalbėjo D. Šakalienė.

Lietuva yra tapusi Baltarusijos demokratinės opozicijos prieglobsčio vieta, tačiau ši situacija taip pat aiškiai parodė, kad jie nebėra saugūs Lietuvoje – kaip ir mūsų piliečiai.

Anot parlamentarės, akivaizdu, jog sutarimas dėl bendrų veiksmų yra ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje bei bendrai Vakarų šalyse, todėl galima svarstyti ne tik sankcijų išplėtimą, tačiau ir kitas atsakomąsias priemones.

„Europos Vadovų Taryboje mūsų prezidentas turės galimybę pasisakyti dėl sankcijų paketo turinio ir jo plėtros, kad jos būtų labai tiksliai nukreiptos prieš režimą ir jam atstovaujančius asmenis bei organizacijas, kad spaudimas būtų daromas ten, kur jo labiausiai reikia, nedarant žalos Baltarusijos visuomenei.

Taip pat turime reikalauti Baltarusijos oro erdvės uždarymo tarptautiniu mastu. Kai kurios privačios oro linijos pačios jau nukreipia skrydžius aplenkdamos Baltarusiją. Sankcijos nedelsiant turi būti taikomos ir bendrovei „Belavia“, uždraudžiant jos orlaiviams skristi virš Europos valstybių“, - galimus tolimesnius žingsnius išskyrė D. Šakalienė.

Seimo narės teigimu į daugelį klausimų atsakys vykdomas tyrimas dėl lėktuvo užgrobimo, nors jau iš turimų duomenų galima spręsti, kad tai buvo iš anksto suplanuota specialiųjų tarnybų operacija ir būtent tai kelia grėsmę. „Daugelis keleivių net nesusimąsto kokių valstybių oro erdvę jiems teks kirsti kelionės metu. Šis incidentas liudija, kad gali būti užgrobtas bet kuris skrydis siekiant susidoroti su režimui neparankiais bet kurios šalies piliečiais, tad tai keičia visą oro kelionių saugumo suvokimą,“- atkreipia dėmesį NSGK narė.

„Lietuva yra tapusi Baltarusijos demokratinės opozicijos prieglobsčio vieta, tačiau ši situacija taip pat aiškiai parodė, kad jie nebėra saugūs Lietuvoje – kaip ir mūsų piliečiai. Aukšto režimo atstovo grasinimas ar pasiūlymas grobti žmones ir gabenti į Baltarusiją bagažinėse leidžia suprasti, kad R. Protasevičiaus ir S. Sapiegos pagrobimo operacija laikoma sėkme, kuria norima kartoti“, - perspėja D. Šakalienė.

Primename, jog sekmadienį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skrisdamas iš Atėnų į Vilnių, buvo priverstas nusileisti Minske. Pranešama, jog orlaivio nuleidimui buvo pakeltas karinis sraigtasparnis ir operacijoje dalyvavo naikintuvas, visa tai galimai vyko asmeniniu A. Lukašenkos įsakymu. Po keleivių patikrinimo Minske buvo sulaikyti 6 asmenys.

Close