Dovilė Šakalienė: kiek būsime rojumi sekso pirkėjams?

Dovilė Šakalienė: kiek būsime rojumi sekso pirkėjams?

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą už prostituciją Lietuvoje numatyta baudžiamoji atsakomybė. Kiekvienais metais nubaudžiamos keli šimtai prostitucijoje išnaudojamų moterų, tačiau sekso pirkėjų – vos keliolika. Teisėsaugos institucijų atstovai sutinka, kad tai nesprendžia problemos – asmenų prostitucijoje skaičius nemažėja, kai kurių šaltinių duomenimis jis nuolat didėja. NVO, kovojančios su prekyba žmonėmis ir seksualiniu išnaudojimu, įspėja, jog sekso pirkėjų nebaudžiamumas ir moterų prostitucijoje persekiojimas gali paversti Lietuvą rojaus kampeliu sekso pirkėjams.

Prostitucija nėra nei seksas, nei darbas.

Atsiradęs Abolicionistinis judėjimas Lietuvoje, įtraukęs politikus, NVO ir nepriklausomus ekspertus, siūlo rinktis Šiaurės (Abolicionistinį) kovos su prostitucija modelį. Jie ragina Lietuvą sekti Švedijos, Islandijos, Norvegijos, Kanados, Šiaurės Airijos, Prancūzijos pavyzdžiu ir kovoti su paklausa. Ši tarptautinė konferencija siekia supažindinti su Švedijos patirtimi, įgyvendinant įstatymą dėl sekso pirkėjų, kuriant Išėjimo iš prostitucijos programas ir keičiant visuomenės požiūrį. Bus aptartas prostitucijos, kaip prekybos žmonėmis formos, seksualinio išnaudojimo, smurto lyties pagrindu, žmogaus teisių pažeidimo klausimai.

„Prostitucija nėra nei seksas, nei darbas – tai žmogų žalojantis lytinis išnaudojimas, kuris nesuderinamas su lygių galimybių užtikrinimo siekiu bei žmogaus teisių apsaugos principais. 3 iš 5 prostitucijai išnaudojamų moterų ir mergaičių serga potrauminio streso sindromu, 4 iš 5 nuolat vartoja psichiką veikiančius preparatus ir/ar nuskausminamuosius, įvairių tyrimų duomenimis 94-99% šių mergaičių ir moterų patiria fizinį smurtą, iš jų 75% sužalojamos tiek, kad reikalinga medikų pagalba, 62-75% buvo išprievartautos, 94% patyrė seksualinį priekabiavimą, 36% patyrė pasikėsinimą nužudyti, nužudymo tikimybė 17 kartų didesnė nei bendros populiacijos, savižudybės tikimybė 12 kartų didesnė,“ - vardija viena iš konferencijos rengėjų Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė, socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

„Galbūt matydami šiuos duomenis „laisvanoriško pasirinkimo“ propaguotojai susimąstys, kuri mergaitė ar moteris iš jų šeimos galėtų tai rinktis ir mėgautis. Tad remdamasi Kanados, Šiaurės Airijos ir Švedijos baudžiamojo reguliavimo pavyzdžiais parengiau įstatymo pataisų projektus, kurie gali tapti pagrindu ilgai lauktiems pokyčiams,“ - sakė Seimo narė.

„Ne vieną dešimtmetį matome pakankamai intensyvų pardavinėjamų moterų teisinį persekiojimą mūsų šalyje - kas tuo pasiekta? Moterys ir jų vaikai yra įstumiami į neišbrendamą atskirtį, į prostituciją "iki gyvos galvos". Tuo metu kai kiti išnaudojimo grandinės dalyviai – sekso pirkėjai – lieka šešėlyje, lobsta, išsisuka nuo bausmių,“ - atkreipia dėmesį įstatymo pataisas remiančio Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė.

Š.m. rugsėjo 25d., trečiadienį, 13:30-16:00 VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (Vokiečių g. 10, 402 aud.) vyks tarptautinė konferencija „Abolicionistinis požiūris į prostituciją: Švedijos patirtis“.

Konferenciją organizuoja VU TSPMI kartu su Švedijos Ambasada Lietuvoje, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centru ir Lietuvos Respublikos Seimu. Renginio metu bus užtikrintas sinchroninis vertimas (anglų/lietuvių k.).

Susiję straipsniai

Close