Kodėl COVID-19 pandemija skaudžiau smogė moterims? 

Kodėl COVID-19 pandemija skaudžiau smogė moterims? 

COVID-19 pandemija ir karantinas skausmingai palietė kone visų mūsų gyvenimus – vieni prarado darbus ir pajamas, kiti dirbo nesaugiomis ir aukštos rizikos sąlygomis, dar kiti buvo priversti derinti vaikų priežiūrą su įtemptu darbu, kiti negalėjo gauti sveikatos priežiūros paslaugų. Deja, dažniau nukentėjo moterys – būtent jos dauguma atvejų ėmė nedarbingumą, kad galėtų prižiūrėti vaikus užsidarius (ar perėjus į virtualią erdvę) ugdymo įstaigoms, būtent joms dažniau teko neįmanoma misija derinti mokyklinio amžiaus vaikų priežiūrą su darbu iš namų. Jos dažniau buvo atleistos, o norinčioms grįžti po motinystės atostogų buvo parodytos durys.

Beje, karantino metu pajutome koks gyvybiškai svarbus yra slaugytojų, socialinių darbuotojų, mokytojų ir darželių auklėtojų darbas – kaip sunku apsieiti be jų pagalbos. Absoliuti dauguma šių darbuotojų moterys – tačiau būtent šių profesijų atlyginimai vieni mažiausių, o kaip buvo pasirūpinta jų apsaugos priemonėmis (dar ir turint omenyje, kad pvz., mokytojų ir medikių Lietuvoje daugiau nei pusė yra virš 60 metų, ypač regionuose)? O kaip prekybos centrai? Pamenate stresą karantino pradžioje, kai užplūdome parduotuves – ir ten dauguma darbuotojų kasose moterys. Susidaro įspūdis, kad jei turime darbą, kuris mažai apmokamas, darbo valandos ilgos, streso lygis aukštas, o atlygis žemas – jis skirtas moterims. Per pandemiją prisidėjo ir aukštas rizikos lygis bei prastas aprūpinimas apsaugos priemonėmis.

Deja, moterys nukentėjo ne tik darbe – smurto artimoje aplinkoje lygis išaugo 20% per pirmą mėnesį, o nužudymų skaičius – dvigubai. Ir tik dėl to, kad generalinis komisaras ir BPC atsiliepė į mūsų su FRIDA ir Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija iniciatyvas, pavyko smurto bangą gerokai prislopinti.

Bet būkim sąžiningi – pandemija tik atskleidė tai, kas jau buvo blogai. Pvz, Lietuvoje vyrų vidutinis atlyginimas į rankas yra 1229 €, moterų – 982 €. Nors daugiau moterų nei vyrų turi aukštąjį išsilavinimą. Jau nekalbant apie tai, kad moterys 50% daugiau laiko skiria buities darbams ir gauna 20% mažesnę pensiją. Todėl socialdemokratai susidėliojo būtinus darbus, kurie ne kosmetiškai, o iš esmės didintų lyčių lygybę, moterų apsaugą darbe ir namuose – nuo įrodymais grįstos smurto prevencijos (įskaitant švietimą nuo mokyklos) ir veiksmingos pagalbos aukoms, iki vienodo atlygio už tą patį darbą iki „stiklinių lubų“ ir kitokios moterų diskriminacijos darbo rinkoje įveikimo, iki vertybinių sprendimų didinant socialinio, sveikatos, švietimo sektorių darbuotojų skaičių bei algas, siekiant sąžiningesnio atlygio už visuomenei gyvybiškai būtinų paslaugų teikimą.

Dovilė Šakalienė yra LR Seimo Moterų grupės vicepirmininkė. Kandidatė Senamiesčio - Žvėryno vienmandatėje rinkimų apygardoje, LSDP sąraše Nr.7

Close