Kovo 8-toji: 100 metų laikas grįžti į gatves?

Kovo 8-toji: 100 metų laikas grįžti į gatves?

Minėdami Lietuvos nepriklausomybės 100-metį šiemet turime aibe spalvingiausių ir įdomiausių renginių papuoštus istorinius metus. Bet tikriausiai besigrožėdami plėvesuojančiomis trispalvėmis nepagalvojame, kad šiemet yra taip pat ir 100 metų, kai moterys Lietuvoje turi galimybę išreikšti savo valią ir lygiateisiškai dalyvauti valstybės valdyme – turi balsavimo teisę. Mat prieš 100 metų jos buvo pamirštos šaukiant Lietuvos Tarybą ir neįtrauktos į nepriklausomybės akto pasirašymo procesą. Būtent tik savo solidarumo dėka, vedamos tikslo pokyčiui ir lygiateisiškumui ir išėjusios tuomet į gatves protestui jos pasiekė savo tikslo. Ar po 100 metų vėl teks grįžti į gatves?

O per 100 metų pasikeitė labai daug dalykų. Šių laikų Lietuvos moterys yra sėkmingos ir vertinamos ne tik šeimoje, bet tiek politikoje ar versle. Šiais laikais mes galime siekti karjeros aukštumų ir dalyvauti priimant svarbiausius mūsų šaliai sprendimus. Asmeniškai keistoka, kad, rodos, tokiu natūraliu dalyku, įvertinus šimtmečio perspektyvą ar vis dar kai kurių pasaulio šalių praktika, reikia džiaugtis.

Bet net po 100 metų mes – moterys – vis dar nerodom savęs ir mūsų vienybės kaip pavyzdžio, pačios moterys dar nedrįsta sau ir kitoms pripažinti, kad yra sėkmingos ir ne ka mažiau tokios nei vyrai. Vietoj to, kad siektume bendro solidarumo nešamos naudos ir lygiavertiškumo šiuolaikinėje Lietuvoje, mes nesolidariai kovojame ir varžomės. O varžomės, rodos, dažnai elementariausiose srityse: kas gaus daugiau dėmesio, kuriai atiteks didesnis atlyginimas bet kokiomis priemonėmis, kuri bus -esnė. Esu tikra, sutiksite su manimi, kad pažangios visuomenės idėja – yra lygiavertis tobulėjimas ir augimas nepaisant lytiškumo ar kažkokių stereotipiškai sukurtų ir niekuo nepagrįstų dogmų.

Norėdamos kalbėti apie lygybę ir pokytį, turime suprasti, kad pokytis visuomet prasideda tik nuo mūsų pačių. Nuo mūsų suvokimo, nuo mūsų noro atsakyti už nepriklausomybę ir nuo mūsų pasiryžimo tapti tikrai savarankiškomis. Prieš 100-metį parodytas moterų solidarumas ir vienybė šiandien mums dovanoja vakarietiška politika ir gyvenimo supratimu pagrįstą lygiateisę galimybę dalyvauti visuose procesuose ir nebūti teisiškai atskirtoms nuo įvairiausių aplinkinių procesų vien dėl lyties.

Esu tikra, kad ir praktiškai galime tapti ne tik dar solidaresnės, bet ir dar lygesnės. Kovo 8-osios dienos proga visoms moterims noriu palinkėti jokiais būdais ne kuo daugiau gėlių. Palinkėti noriu solidarumo ir noro gebėti atsakingai būti nepriklausomoms. Įžvelgti tai, kas neteisinga ir solidariai tai drauge keisti!

Modesta Petrauskaitė

2018 03 08

Close