Linas Balsys. Atliekų tvarkymas yra viena kebliausių sričių

Linas Balsys. Atliekų tvarkymas yra viena kebliausių sričių

Manęs, kaip Seimo nario, dažnai klausia: „Kodėl aš, vienas gyvendamas trijų kambarių bute, moku už atliekų tvarkymą daugiau, nei mano kaimynai, dviese gyvenantys vieno kambario bute? Ar atliekų susidarymo kiekis tiesiogiai priklausomas nuo gyvenamojo ploto, už kurį dabar visi esame priversti mokėti?

Nemanau. Dar blogiau, Vilniaus miesto savivaldybė, pataikaudama atliekų vežėjams, leido pakartotinai organizuoti konkursą dėl atliekų vežimo, kuriame žymiai išaugo jų paslaugos kainos. Vilniečiams atliekų išvežimas pabrango net 70 proc. Ne tik mokesčiai už atliekas, bet ir pačio atliekų verslo veikla kelia vis daugiau rūpesčių. Vilnius bet kada gali tapti ekologinės katastrofos vieta dėl čia veikiančių nesąžiningų atliekų tvarkytojų, kuriems išduoti leidimai veikti. Jų veikla prasilenkia ne tik su etika, bet ir įstatymais. Atliekų tvarkytojai, įsikūrę šalia gyvenamųjų namų, neduoda ramiai gyventi žmonėms, teršia aplinką. Jau turėjome ekologinę katastrofą, kai turėjusi statybines atliekas perdirbti įmonė savo teritorijoje užaugino pavojingų atliekų kalną ir dėl pažeidimų paralyžiavo visą statybinių atliekų pridavimo procesą.

Susieti mokestį su vandens sunaudojimu yra daug logiškiau, nei su būsto plotu.

Atėjo laikas išgyvendinti nelogiškiausią mokesčių už atliekų tvarkymą dedamąją – mokestį, priklausantį ne nuo realaus išmetamo atliekų kiekio, o nuo gyvenamojo būsto ploto. Logiškiausia būtų mokestį už atliekas apskaičiuoti pagal rodiklius, kurie parodo realų gyventojų skaičių. Tas rodiklis galėtų būti sunaudoto vandens skaitiklio rodmenys. Šis modelis yra taikomas Ispanijoje. Jis išspręstų problemą, kai realų gyventojų skaičių ne visada įmanoma nustatyti, pvz. bute gyvena gyvenamosios vietos nedeklaravę asmenys (nuomininkai). Akivaizdu, kad trys žmonės sunaudoja vandens ir „pagamina“ atliekų daugiau nei vienas, todėl susieti mokestį su vandens sunaudojimu yra daug logiškiau, nei su būsto plotu.

Ne kartą sakiau, atliekų išvežimas turi tapti būtinąja paslauga, o ne lupikavimo šaltiniu. Atliekų tvarkymo veikla turi būti reguliuojama. Ji geriausiai veikia ten, kur patys žmonės atliekas išrūšiuoja savo namuose. Būtent pirminis rūšiavimas yra ekonomiškai efektyviausias. Iš atliekų besipelnantis verslas turėtų savo pelnu dalintis su gyventojais. Tie, kas rūšiuoja atliekas turi gauti ženkliai mažesnes sąskaitas, sulaukti rūšiavimui skirtų atliekų konteinerių, ten kur jų trūksta. Šiuo metu sulaukiama tik pasityčiojimo, kai į atliekų išvežimo kainą smulkmeniškai įtraukiamos visos įmanomos atliekų vežėjo išlaidos, o konteineriai dienų dienas stovi perpildyti.

Linas Balsys yra LSDP frakcijos Seime seniūnės pavaduotojas, žurnalistas. Kandidatas Panerių – Grigiškių vienmandatėje rinkimų apygardoje. LSDP sąraše Nr.11

 

Close