Linas Jonauskas: pirmas žingsnis link nemokamo viešojo transporto?

Linas Jonauskas: pirmas žingsnis link nemokamo viešojo transporto?

Seime Linas Jonauskas kartu su Orinta Leipute įregistravo Transporto lengvatų įstatymo pataisas, kuriomis siūlo, kad vyresni nei 80 metų, neįgalieji, sergantys sunkiomis ligomis ir kitos pažeidžiamos grupės vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais galėtų važinėti nemokamai.

Linas teigia, kad dėl tokios pataisos savivaldybės didelių pokyčių biudžete nepajustų, tačiau gyventojams, skaičiuojantiems kiekvieną centą, tai būtų didelė pagalba.

Senjorai, kuriems daugiau nei 80 metų, neįgalieji, asmenys, kuriems nuolat reikalinga hemodializė, taip pat onkologinėmis ligomis sergantys žmonės, nukentėję nuo įvairių represijų, nepriklausomybės ir pasipriešinimo okupacijai kovų dalyviai ir dabar naudojasi 80 proc. lengvata, kuri taikoma transporto bilietams.

Šioms grupėms priklausantys asmenys dažnai skaičiuoja paskutinį centą ir augančios maisto, energetikos, paslaugų kainos sukuria jiems dar didesnę atskirtį. Savivaldybės, kurios turės padengti likusią 20 proc. bilietų dalį tikrai to ženkliai nepajus, o šiems žmonėms tai tikrai bus svarbi finansinė pagalba. Žmonės dėl pinigų stygiaus nebus įkalinti namuose, taip pat bus skatinama naudotis ne asmeniniu, o viešuoju transportu, taip mažinant miestų taršą.

Lietuvoje daugėja  savivaldybių, kurios visiems savo gyventojams mieste ir rajone viešuoju transportu siūlo važiuoti nemokamai. Tokia tvarka jau galioja Šilalėje, Plungėje, Kretingoje, Mažeikiuose, Varėnoje, Tauragėje.

Kylant degalų kainoms, siekiant mažinti oro taršą, nemokamas viešasis transportas ilgainiui turėtų atsirasti visiems didžiųjų miestų gyventojams.

Didžiausias pokytis įvyktų, įgyvendinus nemokamą viešąjį transportą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose didžiuosiuose miestuose, kuriuose itin didelis automobilizacijos lygis bei transporto keliama tarša.

Linas siūlo pažiūrėti į Taliną. Estijos sostinę viešojo transporto bilietas ir kiti sprendimai  pavertė vienu iš švariausią orą turinčių Europos miestų.

Vilnius  neseniai pateko tarp 100 Europos miestų, kurie iki 2030 metų taps poveikio klimatui nedarančiais miestais. Be viešojo transporto pertvarkos to pasiekti nebus įmanoma, nes elektromobilių visi gyventojai neprisipirks.

Vilnius turi žengti šį žingsnį ir savo gyventojams sudaryti sąlygas viešuoju transporto naudotis nemokamai!

Close