Miškų reforma turi būti stabdoma, nors žala jau padaryta

Miškų reforma turi būti stabdoma, nors žala jau padaryta

Po antradienį paskelbtos Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo išvados dėl 2017 metais skubos tvarka priimtų Miškų įstatymo pataisų, kurių pagrindu vykdyta Miškų ūkio reforma, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija reikalaus įstatymo stabdymo.

„Po Konstitucinio teismo išvados aišku viena – antikonstitucinė Miškų ūkio reforma turi būti stabdoma, privalo būti atkurta ir tobulinama anksčiau veikusi urėdijų sistema, išsaugant svarbiausią jos funkciją – saugoti, puoselėti ir atkurti didžiausią Lietuvos turtą – miškus, o ne matyti tik komercinę naudą ir nevaržomai juos kirsti plynai, kaip tai dabar vyksta net ir Saugomose teritorijose. Konstitucinis teismas aiškiai nurodo – spragoms ir įstatymo neapibrėžtumams pašalinti yra skiriamas laikas iki gruodžio 2 d.“,  – sako Seimo narys Linas Balsys.

Konstitucinio teismo išvada nestebina ir kitų Seimo socialdemokratų frakcijos narių, kurie ir Miškų reformos pateikimo, ir svarstymo, ir priėmimo metu viešai bei nuolat kalbėjo apie jos ydingumą.

„Matant visus užkulisius, kaip vyko Miškų įstatymo priėmimo procesas, kitokio sprendimo ir negalėjo būti. Dalis Seimo opozicijos buvo pasibaisėję nenoru įsiklausyti į miškininkų, mokslininkų bendruomenę, ciniškais bandymais išvengti ekspertinio vertinimo. Po Konstitucinio teismo nutarimo oficialiai tapo aišku, kad toks dabartinių valdančiųjų įstatymų priėmimo procesas ir būdas yra antikonstitucinis. Naujasis Aplinkos ministras tuomet Seime taip skubėjęs atidirbti verslininkams, dabar turės viską atšaukti ir daryti pertvarką iš naujo, bet jau teisėtais būdais“, – sako A. Salamakinas.

Pasak Juozo Oleko, Miškų ūkio reforma šiandien yra atnešusi daugiau žalos nei naudos.

„Praėjus metams po reformos matome pasekmes: iš darbo buvo išvyti keli šimtai žmonių, miškų priežiūra suprastėjo, miškuose dirbančių specialistų smarkiai sumažėjo, juos keičia samdomi darbininkai, visu pajėgumu miškuose vyksta plynieji kirtimai. Valdantieji per šią reformą visiškai pamiršo apie savo žadėtą regionų politiką. Socialdemokratai nuolat apie tai kalbėjo, bet dabar žala jau padaryta ir tai yra valdančiųjų nekompetencijos įrodymas“,  – teigė J. Olekas.

Šiame Seime masiškai priiminėjami įstatymai taikant ypatingos skubos tvarką. Dabar bent tapo akivaizdu – atėjo tam galas.

Socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko teigimu, Konstitucinis teismas paskelbęs savo sprendimą apgynė viešąjį interesą, nes žmonės dėl tokios skubiai padarytos reformos patyrė tik žalą.

„Šimtai atleistų darbuotojų, naikinamas medienos apdirbimo sektorius, trečdaliu pabrangę malkos žmonėms - dėl visų šių pasekmių nuolat kalbėjome, bet neaiškių interesų veikiama reforma buvo stumiama skubos tvarka tarsi per karą, priimtas antikonstitucinis  įstatymas“, - teigia G. Paluckas.

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas primena, kad tokiu, kaip dabar paaiškėjo, antikonstituciniu būdu, šios kadencijos Seime buvo priimta labai daug įstatymų.

„Šiame Seime masiškai priiminėjami įstatymai taikant ypatingos skubos tvarką. To nuolat prašo Seimo pirmininkas. Dabar bent tapo akivaizdu – atėjo tam galas, nes Konstitucinis teismas aiškiai pasakė, kad tik išskirtiniais konstituciškai pagrįstais atvejais, tokiais kaip karas ar panašios grėsmės, įstatymai gali būti priimami ypatingos skubos tvarka. Tuo tarpu dabartiniai valdantieji piktnaudžiaudami priėmė ir Miškų įstatymo pataisas, ir daugelį kitų teisės aktų“, - sako J. Sabatauskas.

Close