R. Budbergytė: ekonomika augo, o žmonėms - keli žaisliukai ant eglutės

R. Budbergytė: ekonomika augo, o žmonėms – keli žaisliukai ant eglutės

Seime surengtoje konferencijoje apie chaotiškas mokesčių pertvarkos pasekmes kartu su ekonomistais ir finansų ekspertais Biudžeto ir finansų komiteto narė Rasa Budbergytė įvertino biudžeto projekte numatytus vaiko pinigų ir pensijų padidinimus kaip kelis žaisliukus ant Kalėdinės eglutės.

Tačiau iš esmės, socialdemokratės, manymu, biudžeto projektas teatspindi valdančiųjų negebėjimą padaryti esmines viešojo sektoriaus darbo užmokesčio ir mokesčių sistemos pertvarkas.

Socialdemokratų įsitikinimu, Lietuvai reikia tikros mokestinės reformos, kuri mažintų naštą dirbantiems žmonėms ir uždirbantiems mažas pajamas nereikėtų mokėti daugiau.

„Siūlomas biudžetas yra toks mažas, kad įsipareigojimai mokytojams, mokslo darbuotojams policininkams, ugniagesiams pakelti algas yra nevykdomi. Medicinos darbuotojams planuojama algas kelti iš nerealistiškai suplanuoto PSDF rezervo. Iš dalies į biudžetininkų reikalavimus buvo atsižvelgta tik per protestus ir grasinimus streikais“, - konferencijoje Seime sakė R. Budbergytė.

Seimo narės manymu, su šiuo biudžeto projektu Lietuvos žmonės bus ir toliau verčiami gyventi su nemažėjančia pajamų nelygybe ir nevienodomis galimybėmis mokytis, gydytis, gauti geresnes socialines paslaugas.

„Ekonomikos augimo metais nesugebėta suformuoti pakankamo rezervo, kuris būtų reikalingas ekonomikos lėtėjimo atveju. Liūdniausia yra tai, kad valdantieji nepateikė mokestinių siūlymų didinti biudžeto pajamas iš kapitalo, o juk santykinis pajamų ir turto apmokestinimas Lietuvoje yra vienas iš blogiausių“, - sakė socialdemokratė.

Chaotiškas mokestinių pasiūlymų teikimas, neišmatavus poveikio, neįvertinus galimų žalų, R. Budbergytės manymu, rodo, kad ši vyriausybė nesugebėjo įvykdyti rimtos mokesčių pertvarkos.

„Biudžeto pajamas mažina vis dar nepanaikintos, kai kada ne visiškai sąžiningos mokestinės lengvatos, daugeliu atvejų duodančių naudą didžiausiais pajamas gaunantiems Lietuvos žmonėms“, - kritikavo valdančiųjų formuojamą mokesčių sistemą Seimo narė.

R. Budbergytė atkreipė dėmesį, kad kol kas „valstiečių“ mokesčių pakeitimų didžiausia našta vis dėlto gula vidutines pajamas gaunančių žmonių.

„Socialdemokratų įsitikinimu, Lietuvai reikia tikros mokestinės reformos, kuri mažintų naštą dirbantiems žmonėms ir uždirbantiems mažas pajamas nereikėtų mokėti daugiau bendriems gėriams negu moka privilegijomis besinaudojantys, dideles pajamas gaunantys žmonės. Socialdemokratų mokesčių politikos principai yra paprasti. Visos pajamos, nepriklausomai nuo rūšies, turi būti apmokestinamos vienodai. Sumokami mokesčiai turi priklausyti nuo šeimos aplinkybių, pvz., vaikų ir kitų išlaikytinių skaičiaus. Turi galioti vakarietiški progresiniai mokesčių tarifai. Regresiniai vartojimo mokesčiai turi mažėti. Turtas ir kapitalas taip pat turi būti teisingai apmokestinami“, - savo viziją konferencijoje pateikė socialdemokratų frakcijos seniūnė.

Ji teigė, kad socialdemokratai siekia eiti panašiu keliu kaip, pavyzdžiui, Belgijos ir Austrijos įvykdytos darbo mokesčių reformos, kuriose, siekiant sumažinti mažiau uždirbančiųjų apmokestinimą, bet išlaikant finansinį stabilumą, didelis dėmesys buvo skirtas kovai su šešėliu, didintas aukštų darbo pajamų apmokestinimas ir kapitalo pajamų apmokestinimas. Taip pat buvo mažinamos netiesioginių mokesčių lengvatos, kelti akcizai.

Susiję straipsniai

Close