Rasa Budbergytė. Privalu, kad pensijos taptų viena iš svarbiausių būsimos vyriausybės užduočių

Rasa Budbergytė. Privalu, kad pensijos taptų viena iš svarbiausių būsimos vyriausybės užduočių

Senjorų padėtis Lietuvoje yra moraliai nepateisinama. Visą gyvenimą dirbę ir šiandieninę Lietuvą sukūrę žmonės palikti gyventi nepritekliuje. Pagal senatvės pensijų gavėjų duomenis, daugybė žmonių gauna labai mažas pensijas, pavyzdžiui, 12 proc. (per 73 tūkst. žmonių) gauna mažesnę nei 250 eurų pensiją. Net 15 proc.  (beveik 100 tūkst. žmonių) pensijos „neperlipa“ 300 eurų. Daugiau nei 50 proc. žmonių pensijos tesiekia 300-400 eurų.

Sumokėjus komunalinius mokesčius tenka skaičiuoti kiekvieną likusį eurą. Dar blogesnė šalies pensininkų padėtis, vertinant santykinio skurdo ir socialinės atskirties požiūriu. Vyresnių nei 65 metų žmonių, kurie patiria skurdą ir socialinę riziką, yra net 42 proc. Tai didžiulis skaičius ir situacija kasmet blogėja. Giriamės, kad Lietuvoje auga gyvenimo trukmė, bet niekas neklausia, kaip užtikrinti, kad visi senjorai gautų galimybę gyventi kokybišką gyvenimą. Mūsų šalis bando gerinti senjorų gyvenimą, bet pensijos akivaizdžiai mažos.

Privalu, kad pensijos taptų viena iš svarbiausių būsimos vyriausybės užduočių.

Kaip pakeisti šią padėtį? Kaip buvusi valstybės kontrolierė pradėčiau nuo valstybės „kišenės” tvarkymo. Būtina išlaisvinti Sodrą nuo kai kurių išmokų mokėjimo perkeliant šią naštą valstybės biudžetui,  tuomet jau dabar  galėtume „atlaisvinti” lėšas pensijoms didinti.

Vietoje bazinės ir šalpos pensijų įvesime vieną nacionalinę pensiją, o „sodrinė” pensijos dalis toliau kils priklausomai nuo vidutinio atlyginimo augimo. Įvesime vienišo asmens priedą. Nebeilginsime pensinio amžiaus, bet ir nevarysime iš darbo vyresnio amžiaus žmonių.  Atleidimai dėl amžiaus,  pensijos praradimas, (nes gauni atlyginimą), turi tapti praeitimi.

Rasa Budbergytė yra LSDP frakcijos Seime seniūnė, LSDP pirmininko pavaduotoja, teisininkė. Kandidatė Šeškinės – Šnipiškių vienmandatėje rinkimų apygardoje. LSDP sąraše Nr.2

Close