Socialdemokratai: savivaldybių teritorinės ribos negali būti keičiamos, nepasitarus su vietos bendruomenėmis

Socialdemokratai: savivaldybių teritorinės ribos negali būti keičiamos, nepasitarus su vietos bendruomenėmis

Socialdemokratai siūlo reglamentuoti gyventojų apklausas dėl galimų teritorijų keitimų. Seime užregistruotu įstatymo pakeitimu siekiama, kad dalyvaujant gyventojų apklausoje ir balsuojant savo nuomonę galėtų pareikšti visi tos  savivaldybės teritorijoje gyvenantys gyventojai, kurios teritorija planuojama prijungti.

Savivaldybių teritorinės ribos negali būti keičiamos, iš anksto nepasitarus su visomis vietos bendruomenėmis.

„Šalies vidaus teritorijų keitimas gali turėti gilias socialines, ekonomines, aplinkosaugines, teisines ir politines pasekmes. Todėl šiuo klausimu turi būti atlikta ne tik išsamios studijos ir analizės, bet ir apklausti visos teritorijos, pavyzdžiui, skaidomos savivaldybės gyventojai. Teritorijų pakeitimai gali turėti pasekmių ne tik prijungiamų teritorijų gyventojams, bet ir aplinkinėse, neprijungiamose teritorijose gyvenantiems žmonėms. Todėl siūlome, kad būtų apklausiami ir jie“, - sako įstatymo pataisos iniciatorė Raminta Popovienė.

Europos vietos savivaldos chartijos 5 straipsnyje  teigiama, kad ,,savivaldybių teritorinės ribos negali būti keičiamos, iš anksto nepasitarus su visomis vietos bendruomenėmis ar nesurengus referendumo, kur tai leidžia statutas“. Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato vietinių referendumų galimybės, tačiau ši vietos gyventojų teisė realizuojama vietinių apklausų procedūra.

Įstatymo pataisos rengėjų socialdemokratų nuomone, labai svarbu, kad keičiant administracinių teritorijų ribas, dešimtadalis ar dar mažiau gyventojų neapspręstų visos teritorijos gyventojų likimo,  įstatymo pakeitimu siekiama nustatyti, kad apklausa būtų laikoma įvykusia tuomet, jeigu balsuoja daugiau nei pusė balsavimo teisę turinčių tos teritorijos gyventojų.

Susiję straipsniai

Close