Tautinių mažumų įstatymo projektas: tarp problemos ir sprendimo

Tautinių mažumų įstatymo projektas: tarp problemos ir sprendimo

Gegužės 15 d. 18.00 val., J. Basanavičiaus g. 16. Vilniaus socialdemokratai kviečia į paskaitą - diskusiją „Tautinių mažumų įstatymo projektas: tarp problemos ir sprendimo? Arba Lietuvos etnopolitika ir tautiškumas naujų diskusijų paraštėse“.

Vasario mėn. Seimo socialdemokratų frakcijos narių iniciatyva pasiūlytas naujas, gana pažangus žmogaus teisių apsaugos perspektyvoje, nors ir atsargus, Tautinių mažumų įstatymo projektas.  Senasis nustojo galioti 2010 m. sausio 1 d.

Etninės  mažumos jau 8 metus gyvena be specialaus įstatymo. Kai kurie tai vadina situacija, kai etninių (tautinių) mažumų teisinės padėties įforminimas tampa viena labiausiai apleistų Lietuvos valstybės sričių. Todėl tokio įstatymo priėmimas yra itin aktualus ir svarbus mažumų ir valstybės poreikis. Kiti, visų pirma dešinieji ir karšti patriotai, mano, kad specialaus TM  įstatymo apskritai ir nereikia, nes šios teisės užtikrinamos per kitus Lietuvos įstatymus.

Dar kiti mano, kad reikia griežtai skirti  du mažumų tipus – „tautines bendrijas" ir „tautines mažumas", o šiuolaikiniai mažumų apsaugos įstatymai turėtų būti taikomi tik tokioms „tautinėms mažumoms", kurios neturi užsienio „istorinių tėvynių" ir kurioms gresia išnykimo pavojus.

Patys etninių mažumų lyderiai ar atstovai, beje, kaip ir nemaža dalis lietuvių, kol kas, rodos, neskuba pareikšti savos nuomonės dėl šio TM įstatymo projekto tinkamumo, poreikio ar reikalingumo (Apskritai, bent jau didžiųjų mažumų – visų pirma lenkų ir rusų –  požiūriu mažumų įstatymas yra svarbus ir reikalingas).

Tačiau viešų diskusijų dėl šio TM įstatymo projekto Lietuvoje kol kas per daug nevyksta, o tos, kurios vyko, neretai demonstravo kategorišką retoriką.

Paskaitos - diskusijos „Tautinių mažumų įstatymo projektas: tarp problemos ir sprendimo? Arba Lietuvos etnopolitika ir tautiškumas naujų diskusijų paraštėse“ tikslas yra  paskatinti viešą kalbėjimą apie etninių mažumų problemas, visų pirma naują Tautinių mažumų įstatymo projektą, taip pat valstybės etnopolitikos tendencijas ir solidarumą.

Diskusiją ves doc. dr. Grigorijus Potašenko (Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas).

 

Close