Vaida Baranovė. Lietuva yra labiausiai klimato kaitos paveikta Europos šalis

Vaida Baranovė. Lietuva yra labiausiai klimato kaitos paveikta Europos šalis

Mokslininkų teigimu, mes, Žemės planetos gyventojai, turime dvigubai sumažinti anglies dvideginio išmetimą. Jei to nepadarysime, temperatūrai pakilus dar 1,5°C, susidursime su tragiškomis pasekmėmis: didžiuliais potvyniais, visa naikinančiais gaisrais, iki tol nematytų apimčių klimato migracija, tūkstančių floros ir faunos rūšių išnykimu. Klimato krizės suvaldymas yra ir privalo būti visų mūsų prioritetas. Mokslinių tyrimų duomenimis, Lietuva jau dabar yra viena labiausiai klimato kaitos paveiktų Europos valstybių: jūros lygis mūsų šalyje pakyla po ~5mm per metus, netenkame Lietuvai būdingos augalijos. Paprastasis uosis jau dabar laikomas išnykusiu. Prieš 9-erius metus pradėjau nuo savęs, tapau vegetare, prieš trejus - vegane. Abu su vyru stengiamės maksimaliai sumažinti vartojimą, vengiame plastiko, rūšiuojame atliekas, kompostuojame. Tačiau to nepakanka.

Aš einu į Seimą, nes laikas perkelti atsakomybę ant tų, kuriems ji jau seniai priklauso – didžiųjų įmonių, įstatymų leidėjų ir Vyriausybės.

Ką galime padaryti stabdydami klimato kaitą? Per artimiausius metus gausime milžinišką ES paramos paketą „Ateities ekonomikos DNR”. Pagrindinis Lietuvos socialdemokratų (LSDP) siekis yra protingai investuoti šiuos pinigus, o ne iššvaistyti juos finansuojant statybas ir kišant pinigus į betoną. Jeigu protingai investuosime tuos 10 milijardų, sukursime apie 200 000 naujų darbo vietų.

Aš sieksiu, kad bent jau 50 000 naujų darbo vietų būtų sukurta žaliosios ekonomikos sektoriuje. Žalioji energetika, žiedinė ekonomika, ekologiškas žemės ūkis, mokslo tyrimų finansavimas, sveiko maisto ir trumpųjų maisto grandinių finansinis skatinimas, miškų auginimo programa, tai tik keli sektoriai, kuriuose nusėdusios investicijos privalo atnešti Lietuvai grąžą ir galop priversti kilti atlyginimus ir kituose sektoriuose. Taip pat privalome stabdyti visas investicijas, kurios skatins tolesnę klimato kaitą.

Vaida Baranovė yra LSDP narė, aktorė, filosofijos doktorantė. Kandidatė Verkių vienmandatėje rinkimų apygardoje. 99 Nr.LSDP sąraše.

Close