Vaidas Navickas. Konkuruojame pigumu, o ne kokybe

Vaidas Navickas. Konkuruojame pigumu, o ne kokybe

Mūsų šalies konkurencingumo pagrindas, deja, yra mūsų pigumas. Maži atlyginimai, maži mokesčiai turtingiausiems. Europos Sąjungos vidurkį susiejus su Lietuvos biudžeto ekonomikos dydžiu, akivaizdu, kad jis yra net trečdaliu mažesnis. Nenuostabu, kad pinigų trūksta viskam - mokytojų ir medikų atlyginimams, kultūrai, pensijoms. Velkamės Europos Sąjungos uodegoje ir tampame pigios darbo jėgos bei prasto viešojo sektoriaus šalimi – Europos Bangladešu. Daugelis gyventojų atsiduria užburtame rate. Darbo pasiūlymų yra, bet mokama tik šiek tiek minimumą viršijančias algas. Visi jaučiame, kad ne apie tokią Lietuvą svajojome.

Šalis turtėja jos piliečių žinių, išradingumo ir iniciatyvos dėka. Todėl, jeigu iš tikrųjų norime investicijų, inovacijų ir didesnių atlyginimų, pagrindiniai valstybės prioritetai turi būti: prieinamas ikimokyklinis ugdymas, kokybiškos mokyklos visiems Lietuvos vaikams ir nors vienas geras universitetas.

Mums reikalingas ne pigus, o kokybiškas viešasis sektorius, švietimas ir aukštasis mokslas, išsilavinusi ir kūrybinga darbo jėga.

Mums reikalingas ne pigus, o kokybiškas viešasis sektorius, švietimas ir aukštasis mokslas, išsilavinusi ir kūrybinga darbo jėga. Tai vienintelis būdas pasiekti, kad Lietuvos žmonės galėtų užsidirbti Tėvynėje, o jų atlyginimai taptų vakarietiškais. Deja, premjeras S. Skvernelis pasirinko ne spartinti, o stabdyti Lietuvos žmonių atlyginimų augimą. Jo vadovaujama vyriausybė atidarė Lietuvos sienas neribotam pigios darbo jėgos importui iš trečiųjų (ne Europos Sąjungos) šalių. Vien pernai į Lietuvą dirbti atvyko 66,6 tūkst. užsieniečių – daugiau nei gyventojų Alytuje. Tik 1 proc. atvykėlių buvo aukštos kvalifikacijos. Dabartinis premjeras pasirinko dirbti ne Lietuvos žmonių, o stambių įmonių ir oligarchų labui.

Būtina nedelsiant įvesti kvotas ir sustabdyti masinį pigios darbo jėgos įvežimą į Lietuvą. Ekonominės krizės akivaizdoje tai padės Lietuvos žmonėms rasti darbą savo Tėvynėje ir paspartins atlyginimų augimą.

Vaidas Navickas yra ekonomistas, Jeilio universiteto absolventas. Kandidatas Pilaitės – Karoliniškių vienmandatėje rinkimų apygardoje, LSDP sąraše Nr. 15

Close