Vilniaus socialdemokratų lyderis ragina Seimo narius „patraukti rankas nuo Gegužės 1-osios“

Vilniaus socialdemokratų lyderis ragina Seimo narius „patraukti rankas nuo Gegužės 1-osios“

Seime įregistravus pasiūlymą išbraukti Tarptautinę darbo dieną iš šventinių dienų sąrašo, o vietoj jos nedarbo dieną skelbti Gegužės 3-ąją – pirmosios rašytinės Konstitucijose Europoje dieną,  Socialdemokratų Vilniaus m. skyriaus pirmininkas Povilas Pinelis kreipėsi į Seimo narius, kviesdamas persvarstyti teikiamo pasiūlymo motyvus.

Kaip pažymi kreipimosi iniciatorius P.Pinelis tarptautinė dirbančiųjų diena yra skirta paminėti ir pagerbti visų dirbančiųjų atliekamą darbą ir sunkias jų kasdienes pastangas bei priminti visuomenei ir darbdaviams apie būtinybę užtikrinti ir saugoti šias teises.

Kreipimesi į Seimo narius raginama atkreipti dėmesį į tai, kad situacija dėl Lietuvos dirbančiųjų teisių ir jų apsaugos Lietuvoje šiuo metu itin prasta. Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus buvo gauti net 50 473 oficialūs darbuotojų skundai, t.y., vidutiniškai po 10095 skundus per metus. Nors veiklos ataskaitos už 2021 m. laikotarpį VDĮ dar nėra pateikusi, tačiau darbuotojų skundų ir paklausimų skaičiai šokiruoja – VDI kasdien telefonu, elektroniniu paštu ir net per socialinio tinklo paskyrą konsultuoja šimtus dirbančiųjų dėl galimų jų teisių pažeidimų.

„Siūlydami išbraukti Gegužės 1-ąją iš šventinių dienų sąrašo, Seimo nariai deklaruoja, kad visų dirbančiųjų pastangos, jų teisės į saugią darbo aplinką, jų teisė į poilsį ir pagarbą nėra svarbios valstybei. Maloniai atkreipiu dėmesį, kad be pensininkų (kurių dalis taip pat dirba), pagal įvairias darbo santykių formas įvairius darbus dirba dauguma Lietuvos piliečių. Tad kėsinamasi ir net galimai rodoma nepagarbą toli gražu ne tik stereotipiškai suprantamai „gamyklų darbininkų“, o visų dirbančiųjų, kaip pavyzdžiui, vadybininkų, kurjerių, slaugytojų žurnalistų, kasininkų, pavežėjų, valstybės tarnautojų, programuotojų, projektų vadovų, apskaitininkų, policininkų, vairuotojų ir daugybės kitų profesijų ir darbo sričių atstovų pastangoms pagerbti skirtą šventę“, teigia P.Pinelis.

Kreipimesi taip pat pabrėžiama, kad Gegužės 1-oji  yra vienintelė ne religinė ir ne valstybinė šventė. Ji yra būtina tam, kad būtų atkreiptas reikšmingas ir deramas dėmesys į šios srities svarbą tiek valdžiai, tiek visai visuomenei, raginant apmąstyti ir įsigilinti į savo teises ir teises visų, kuriuos turi ginti valstybės įstatymai: „Svarbu atminti ir prisiminti, kad žmonės yra valstybės pagrindas, todėl tinkamai užtikrinamos jų teisės ir tinkamai sudarytos galimybės jas ginti yra vienas svarbiausių valstybės prioritetų.“

Vilniaus socialdemokratų lyderis P.Pinelis ragina Seimo narius, norinčius Gegužės 3-ąją skelbti nedarbo dieną, tai svarstyti ir vertinti savarankiškai, nes vien dėl kalendorinių datų artimumo, būtų neteisinga sumenkinti vienos šventės, Gegužės 1-osios, svarbą, ir ją „iškeisti“ į kitą, valstybinę, šventę.

Įstatymo pataisas, kuriomis siekiama išbraukti Tarptautinę darbo dieną (Gegužės 1-ąją) iš šventinių dienų sąrašo teikia Seimo nariai: konservatoriai Emanuelis Zingeris, Valdas Rakutis, Laurynas Kasčiūnas, Paulė Kuzmickienė, Žygimantas Pavilionis ir Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.

Visas kreipimasis ČIA.

Close