Vilniaus socialdemokratų sąskrydyje – diskusijos apie Lietuvos ateitį

Skyriaus naujienos
2020-08-29

Paskutinįjį rugpjūčio savaitgalį Vilniaus socialdemokratai praleido netoli Vilniaus įsikūrusioje poilsiavietėje, tradiciniame sąskrydyje.

Iškilmingosios dalies pradžioje žodį taręs buvęs Europos Sąjungos sveikatos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis partijos narius nuteikė atkakliai politinei kovai.

„Iki rinkimų liko 42 dienos. Reiškia, šiandien turime susitarti, ką dar galime nuveikti, kokią žinią nunešti žmonėms. Mums reikia didelio įkvėpimo, tikėjimo, užsispyrimo ir didelės drąsos, kad rudens derlius irgi būtų didelis“, -sakė V.Andriukaitis. Jo žodžiai sulaukė garsaus juoko ir audringų ovacijų.

LSDP Vilniaus skyriaus pirmininkas Algirdas Pieniuta, be kita ko, tarė: ,,Dar turime laiko diskusijoms, šiandien, kasdien, o kartu mes galime daug. Pirmyn!“.

Susirinkusius sąskrydžio dalyvius pasveikinusi LSDP frakcijos Seime narė, Vilniaus socialdemokratė Dovilė Šakalienė akcentavo, kad apvažiavo daug skirtingų miestelių ir kaimų ir susidūrė su vienodai pozityvia reakcija. Savo kalboje politikė paminėjo, kad susitiko su žmonėmis, norinčiais ne tik kalbėti, bet ir išgirsti, ką gali ir siūlo socialdemokratai.

Pasibaigus oficialiajai daliai, moderatorius Lukas Tamulynas pakvietė susirinkusiuosius į diskusijas apie sveikatos apsaugos, žaliojo kurso, lygių galimybių politikos dabartį ir ateitį.

Kelias kokybiškos sveikatos apsaugos link. Koks jis? Nors Lietuvos Konstitucijos 53 straipsnyje esanti nuostata: „Valstybė rūpinasi žmonių sveikata…“ įtvirtina aktyvią sveikatos politikos strategiją visoms Lietuvos institucijoms, tvaria sveikatos apsaugos sistema šiandien pasigirti negalime, teigė diskusijoje dalyvavę buvęs Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas, socialinių mokslų daktaras, profesorius Gediminas Černiauskas ir LR Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Remdamasis Europos Sąjungos direktyvomis ir LR įstatymais, Vytenis Andriukaitis kalbėjo apie sveikatą (socialinę, psichologinę ir fizinę), detaliai aptarė sveikatos išteklių ir prevencijos svarbą. Cituodamas LSDP rinkiminės programos nuostatas, atkreipė dėmesį į sveikatos sistemos tvarumo ir pirminės sveikatos priežiūros grandies stiprinimo problemas. Anot politiko, žmonių sveikatos būklė pasikeis tada, kai sveikatos paslaugų aprėptį suprasime ir įgyvendinsime universaliau, sistemiškiau.

Saulius Čaplinskas pabrėžė, kad niekada finansinių resursų neužteks. Norint pasiekti teigiamų rezultatų sveikatos apsaugos srityje reikia kompetencijos, mąstymo drąsos ir valios. Profesoriaus nuomone, ugdymas ir švietimas gali ir turi pažadinti visuomenės norą gyventi sveikiau. Aptardamas Covid-19 pandemiją, S.Čaplinskas sakė, kad Vyriausybė pažeidė medikams gerai žinomą žalos ir naudos balansą.

Dovilė Šakalienė kalbėjo apie gydytojų „perdegimą“, didžiulį administracinį krūvį, dėl kurio nukenčia pacientai.

„Pacientas turėtų būti dėmesio centre. O kaipgi yra pas mus? 60 proc. savo darbe skiriama administraciniam darbui, o ne gydymui. Būtinas administracinio ir gydomojo darbo atskyrimas, tai padaryti būtų nesunku, įvedus asistentų etatus ir t.t. Žmonės myli tuos medikus, kurie gydo, o tam reikia pastaruosius išvaduoti nuo biurokratijos ir popierizmo“,-teigė D.Šakalienė, iš salės sulaukusi pritariančių balsų.

Žaliasis kursas Lietuvai. Diskusijos pradžioje Alfonsas Brazas kartu su auditorija ieškojo atsakymų, kaip resursus naudoti efektyviai, atkreipė dėmesį, kad aplinkosaugai ir gamtosaugai šiuo metu visos politinės partijos skiria vis daugiau dėmesio.

Vaidas Navickas, Ruslanas Baranovas, Lukas Tamulynas,  kalbėdami apie žaliąją politiką kvietė suprasti ją plačiau, į sąvoką sudėti ir kitus dalykus – sveiką maistą ir mitybą, triukšmo prevenciją ir t.t.

„Jeigu norime, kad į mus žiūrėtų kaip į vakarietiškai mąstančią partiją, turime ne tik kalbėti žmonėms apie egzistencines grėsmes, bet ir pasiūlyti konkrečias priemones, finansinį paketą. O kaip gi šiandieninė Vyriausybė leidžia ES pinigus?“, -retoriškai klausė ekonomistas Vaidas Navickas.

Be kita ko, jis pabrėžė, kad žaliojo kurso srityje mums reikia daugiau tarptautiškumo, jaunimo iniciatyvos ir pozicijos.

Iki vėlumos užtrukusios kitos diskusijos (moterų teisių, lyčių lygių galimybių ir kt.) sulaukė klausimų, nuomonių ir aktyvaus dalyvavimo.

Turininga sąskrydžio diena baigėsi socializacijos vakaru.

Nuotraukos Algimanto Jeleniausko

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai