Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) siūlo valdančiajai mažumai ir visoms politinėms partijoms susitarti ir dalį Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) perviršio skirti sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų darbo užmokesčio didinimui nuo 2018 m. sausio mėnesio.
Kaip žinoma, 2018 m. planuojamo PSDF pajamos siekia 1,74 mlrd. eurų, o išlaidos – 1,67 mlrd. eurų.
PSDF biudžeto rezervui papildyti kitais metais skiriama 68,5 mln. eurų. Planuojama, kad 2018 m. pabaigoje PSDF biudžeto rezervas iš viso sieks 167,3 mln. eurų.
PSDF biudžeto rezervas sudaro sąlygas Vyriausybei suformuoti perteklinį konsoliduotą 2018 m. biudžetą, bet iš kitos pusės tai reiškia, kad sveikatos priežiūros sistemos darbuotojai ir visas sektorius finansuos valstybės biudžeto deficitą.
„Latvija medikų atlyginimus didina iki 80 proc., slaugytojų – iki 73 proc. neatskaičius mokesčių. Gydytojai, slaugytojai Lietuvoje nebeatlaiko krūvių – norėdami gauti orų atlyginimą jie priversti dirbti keliais etatais arba po darbo valstybinėje sveikatos priežiūros įstaigoje užsiimti privačia praktika. Negana to, medikai ir slaugytojai yra apkraunami biurokratiniu darbu bei negali skirti pakankamo dėmesio pacientui. Penktadienį dalyvavau medikų diskusijoje, kurioje Norvegijoje dirbantis gydytojas psichiatras gana aiškiai nusakė skirtumus: per dieną Norvegijoje gydytojas turi priimti 14-18 pacientų, Lietuvoje – apie 40. Apie kokią kokybę galime kalbėti, kai Lietuvoje medikai tiesiog nespėja, negauna normalaus užmokesčio ir yra nusivylę sistema?“ – teigia LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.
Netekę kantrybės dalis medikų renkasi emigracijos kelią. Tai visos Rytų Europos valstybių problema, tačiau vienos šalys ieško būdų, kaip ją sušvelninti, kitos – ne. Lietuvių medikai ir slaugytojai dažniau išvyksta į Skandinavijos šalis, tačiau jeigu Latvija stipriai padidins medikų ir slaugytojų darbo užmokestį, ši šalis gali tapti dar viena emigracijos kryptimi.
Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos darbuotojai paskelbė peticiją, kuria reikalauja nedelsiant didinti šios sistemos darbuotojų, įskaitant rezidentus, darbo užmokestį 30 proc., o per artimiausius metus – 50 proc.
Valstybinių ligonių kasų duomenimis, 2017 m. I pusmetį gydytojų vidutinis atlyginimas už etatą buvo 1443 eurai neatskaičius mokesčių, o slaugytojų – 723 eurai už etatą neatskaičius mokesčių.
Medikai ir slaugytojai pabrėžia didžiulį emocinį spaudimą, fizinį nuovargį, personalo emigraciją. Jie siūlo iki 2020 m. darbo užmokestį prilyginti Europos Sąjungos vidurkiui bei reformuoti PSDF formavimo principus – tai yra didinti sveikatos priežiūros paslaugų įkainius.
Peticiją pasirašė ir LSDP pirmininkas G. Paluckas. Po ja surinkta jau 16 tūkst. parašų.