Vilniaus socialdemokratų diskusija: pandemijos iššūkiai ir galimi ateities scenarijai

Skyriaus naujienos
2021-01-08

Vilniaus socialdemokratų inicijuotoje  diskusijoje profesorius Saulius Čaplinskas dalijosi mintimis apie COVID-19 pandemijos valdymą, laukiančius vakcinavimo iššūkius ir galimus ateities pandemijos scenarijus. Profesorius apgailestavo, kad neišmoktos pirmojo karantino pamokos,  vyrauja draudimai ir valdančiosios daugumos policinis požiūris. Jis pažymėjo, kad ir vasario mėnesį virusas lygiai taip pat plis, niekur nedings. Bet jeigu pavyks iki to laiko sumažinti jo plitimą, pirmiausia artimoje aplinkoje, tuomet bus galima taikyti ir kitas apsaugos priemones, labiau tikslines.

Renginio moderatorius, Vilniaus miesto skyriaus pirmininko pavaduotojas Povilas Pinelis, pristatydamas kitus diskusijos prelegentus, sakė, kad socialdemokratai gali didžiuotis medicinos praktikų ir ekspertų sparnu. Vakaro metu įžvalgomis ir pastebėjimais dalijosi buvęs Europos sveikatos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, Europos Pralamento narys Juozas Olekas, Seimo pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas, LSDP frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas ir narė Orinta Leiputė.

Apie strategiją, kuri primena gaisrą durpyne

„Gerai, kad keičiasi komunikavimo tonas, būdas ir strategija. Naujas šnekėtojas aiškiau dėsto tikslus. Tačiau žadėtojo veiksmų plano taip ir nesulaukiame“, – kalbėjo profesorius S.Čaplinskas.

Remdamasis mokslininkų skaičiavimais, jis detaliai išaiškino viruso sudėtį ir kaip jis veikia. Pasak S.Čaplinsko, po 28 dienų suvaržymo sulaukiamas efektas. Kodėl po tokių ilgų ir griežtų suvaržymų nesulaukiame efekto,  retoriškai klausė ekspertas? Jis vėl pasigedo stebėsenos, rimtos pandemijos valdymo strategijos ir abejojo, ar tikrai būtini  visiems vienodi suvaržymai?

„Visiškai nėra stebėjimo diagnostikos, nekalbama apie naujų diagnostikų kūrimą, trūksta kompetencijos ir supratimo, prie Prezidentūros veikiančioje komisijoje dirba teoretikai“, -apgailestavo profesorius.

Jam antrino buvęs Europos komisaras V.Anriukaitis. Politikas  emocingai kalbėjo, kad dabar pandemijos valdymas panašus į gaisrą durpyne. Vienoje vietoje užgesinama, kitur pradeda smilkti ir vėl  įsiliepsnoja gaisras.

V.Andriukaitis komentavo PSO parengtą dokumentą, kuriame Europos šalims įtvirtintos pandemijos valdymo  rekomendacijos – būtinas koordinacinis planas, numatytos aiškios priemonės ir veiksmai, atsekamumo ir kiekvieno atvejo išaiškinimo metodika, techniniai reikalavimai visiems – visuomenei, įstaigoms, privačiam sektoriui, infekcijos prevencijos planai ir t.t.

Politikas kalbėjo apie EBOLOS viruso suvaldymo strategiją ir patirtį, rėmėsi geraisiais šalių pavyzdžiais. Jis pritarė S.Čaplinskui, kad ne tik gyduoliai ir mokslininkai turi patarti, o įsijungti įvairių sričių specialistai ir, būtinai, – komunikatoriai.

Komunikacija ir švietimas

Daugybė kompanijų vienijasi, keičiasi informacija ir dalyvauja vakcinų kūrime. Prieš koronavirusus dabar yra netgi 6 vakcinos tipai, kurie yra bandomi. Vieni jau klinikinėse stadijose, kiti prieš-klinikinėse stadijose.

„Tai labai sudėtingas procesas, kita vertus, neįtikėtina, kaip taip greitai žengiame į priekį“, – kalbėjo S.Čaplinskas.

Tačiau profesorius pažymėjo, kad visos priemonės nepasieks laukiamo rezultato, jei visuomenė nebus šviečiama, žmonės bijo, neturi atsakymų į jiems rūpimus klausimus, iš nežinojimo gimsta įvairūs gandai ir melagienos. Pasak S.Čaplinsko, tada atsiranda visokie ,,Viktoro vandenėliai“ ir kiti dalykai.

Skiepytis ar ne? Kuri vakcina geriausia? Ar ji apsaugo nuo viruso ir kuriam laikui? O gal vakcina pavojinga imunitetui? Profesoriaus teigimu, tokios baimės natūralios, tačiau nėra jokių net mokslinių prielaidų, kad vakcinoje esanti RNR dalis galėtų pakenkti žmogaus DNR.

„Natūralu, kad klausimų bus daug ir jų visada kils. Reikia daugiau komunikuoti, turi būti sukurta rimta komunikacijos su visuomene strategija“,-pabrėžė S.Čaplinskas.

Europos parlamentaras Juozas Olekas  taip pat  pasigedo metodinės lyderystės, valstybės vadovų gerųjų pavyzdžių. Jis stebėjosi, kaip gi galima viešai kreiptis į tautą, prašant nelankyti  tėvų, o tėvams per Kalėdas  nesusitikti su vaikais ir tuo pat metu priimti į savo namus iš užsienio atvykusią dukterį? Ar gi galima tikėti ir pasitikėti tokiu lyderiu?

Naujas virusas reiškia naujas gyvenimo normas

Ką galime dabar? Laukti vakcinos ir savo eilės. Būtinai laikytis atstumo, rankų higienos ir  nešioti medicinines kaukes. Tą galime ir privalome daryti visi. Pasak V.P.Andriukaičio, naujas virusas reiškia naujas gyvensenos normas, kurios liks ilgam.

„Seimas, Vyriausybė, verslas, įstaigos, vadovai, žmonės turi įsisavinti naujas socialines normas ir jų laikytis, o jeigu ne, tai durpynas nuolat degs“,-alegoriškai užbaigė buvęs Europos sveikatos komisaras.

Nuskambėjo frazės, kad turime būti labiau pilietiški, reikalauti iš valdančiosios daugumos atsakomybės. Mūsų neturi pamiršti.

„Elgiamasi taip, tarsi Lietuvoje ir pasaulyje nebūtų kitų ligų, išskyrus koronavirusą. Nesugebama užtikrinti, kad medicininė pagalba dabar būtų savalaikė ir užtikrinama visiems“,-pabrėžė Seimo pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas.

Apibendrindamas diskusiją Povilas Pinelis patikino, kad visos išsakytos mintys ir pasiūlymai  atsiras LSDP frakcijos Seime narių darbotvarkėse.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai